Що робити, якщо дитина
у табір їде вперше?
Адаптація дітей до нових для них умов тимчасового дитячого колективу - це складний і клопіткий психолого-педагогічний процес, пов'язаний з необхідністю використання кожною дитиною, особливо новачком, усіх умінь і навичок самостійності, концентрації усіх його особових якостей і рис характеру.
Тому, БАТЬКИ, намагайтеся не турбувати дитину телефонними дзвінками, а тим більше відвідуваннями, під час періоду адаптації (перші 3-4 дні). Цілком нормальний стан, коли дитина скучає за мамою і татом, і Ваш приїзд може викликати у нього бажання поїхати додому.
Практично будь-хто з батьків одного разу замислюється: "А чи не відправити дитину на літо в табір? Там спілкування і розваги, відпочинок і розвиток, та і навички самостійності дитина отримає, нарешті!"
Насправді, все не так просто. Самостійність не з'явиться за лічені дні, як загар. Ця якість - результат багаторічного виховання, плід батьківської праці. І якщо ви можете з упевненістю сказати про свою дитину, що вона самостійна - в таборі йому, швидше за все, буде легко. Інакше, поїздка в табір може стати справжнім випробуванням і для дитини, і для батьків, які вдома не знаходять собі місця.
Чим керуються батьки, купуючи путівку в табір? Хтось хоче, щоб нащадок провів літо далеко від міста, відпочив і зміцнів. Хтось влітку працює і не має можливості наглядати за дитиною, тому відправляє його під нагляд педагогів і вихователів. Хтось думає, що сам не справляється з вихованням, і вважає, що педагогічна сила колективу допоможе вирішити проблеми.
Але давайте подивимося на речі тверезо: наскільки оточуючим буде комфортно поряд з вашою дитиною? Безумовно, для батьків їх дитина - сама-сама, і це правильно. Але коли в таборі збереться сотня самих-самих - усі опиняться в рівних умовах, і піклуватися про себе кожному припаде самостійно.
Важливо, щоб дитина мала навички самообслуговування, мала поняття про особисту гігієну і звичку до її підтримки. Адже в теорії кожна дитина знає, що потрібно чистити зуби, приймати душ, причісуватися. Але чи готовий ваш спадкоємець виконувати ці прості правила, коли Вас немає поруч? Чи буде він користуватися зубною пастою за призначенням?
У підлітковому віці дітям дуже важливий їх статус у суспільстві. Мобільні телефони різної міри "крутизни", GPS, навчання в престижній школі, зайняття модними видами спорту - усе це, на думку дітей, повинно виділити їх серед ровесників. Спочатку так і відбувається, але з часом на перший план виходять особисті якості. Якщо підліток володіє супер-пупер телефоном, але при цьому скиглій, ябіда і симулянт - популярність у колективі йому не загрожує.
І навпаки, веселе, заводне хлопченя з простої сім'ї легко може стати душею загону. Тому важливо пояснити дитині, що табір - це не виставка батьківських гаманців, а місце, де людські якості видно як у мікроскоп. І до речі, телефон у таборі дитині не так вже і потрібний. По-перше, у дитини буде спокуса будь-що, телефонувати батькам або взагалі завісати в іграх. По-друге, телефони мають звичай втрачатися. Навіть найдорожчий комунікатор може вислизнути з кишені джинсів.
Перебування в заміському таборі дає дітям дуже багато. Це і розвиток навичок комунікації, і досвід соціальної адаптації. Діти вчаться проявляти творчий початок, швидко приймати рішення, відпочивають від напруженого шкільного життя.
Відправляти дитину в табір перший раз краще в 7 - 8 років, в такому віці дітям легше адаптуватися в нових умовах. А ось якщо дитина їде в табір уперше у більше старшому віці, краще відправити його до компанії з другом.
Не кожій дитині буде в таборі добре. Від поїздки краще утриматися емоційно нестабільним дітям, дітям з підвищеною агресивністю, тим, хто проходить навчання вдома, емоційно залежним від батьків дітям. І, звичайно, тим, хто має медичні протипоказання.
Обов'язково попередьте вожатих, вихователя, адміністрацію табору про можливі особливості дитини. Скажімо, якщо у нього алергія на цитруси, вихователі повинні про це дізнатися заздалегідь, від мами, а не тоді, коли алергія проявилася. Або, скажімо, ваша дитина не їсть рибу, тоді, можливо, йому пропонуватимуть більше гарніру або першого блюда, щоб дитина не залишилася голодною.
Дану інформацію Ви можете вказати у додатку до путівки. Якщо потрібні які-небудь ліки, їх краще дати в руки вихователеві: дитина може просто переплутати медикаменти або забути їх прийняти.
Дівчаткам-підліткам не соромтеся дати з собою гігієнічні засоби і пояснити, як ними користуватися.
Готуючи дитину до поїздки у СОК "СУПУТНИК", налаштовуйте його на позитив. Робіть акцент на те, що в таборі весело, цікаво, після перебування там у дитини залишаться незабутні враження. Приїжджаючи до сина або доньки, запитуйте його про приємне: "З ким подружився? В яких табірних заходах та конкурсах приймав участь, що цікавого бачив?" Не починайте зустріч запитаннями: "Тебе не кривдять"? і "Чим вас годують"?
Перші три дні в таборі - найважчі. Тому не потрібно відвідувати дитину в цей період: він обов'язково скаже, що тут жахливо, нудно, погано і хочеться додому. І надалі намагайтеся адекватно реагувати на скарги дитини і для роз'яснення ситуації звертатися до педагогів.